Ağız ve Diş sağlığı

Konu köpeklerimizi sağlıklı tutmak olduğunda, birçok köpek sahibi ağız hijyeninin önemini gözden kaçırıyor. Amerikan Veteriner Diş hekimliği'ne göre, köpeklerin çoğunluğunun sadece üç yaşına kadar köpek diş eti hastalığı belirtileri gösterdiği tahmin edilmektedir .Erken diş hastalığının ilk belirtisi ağız kokusu olduğundan, genellikle sahipleri tarafından fark edilmez, çünkü onlar sadece ağız kokusunun köpeklerin sahip olduğu bir şey olduğunu düşünürler. Elbette, nane gibi taze değil, ama köpeğinizin nefesi de sizi tıkayacak kadar kötü olmamalı.

Periodontal hastalık, köpek arkadaşlarımız için bazı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir, bu nedenle yeterli ağız hijyeni sağlamak önemlidir. Tedavi edilmeyen diş hastalığı diş kaybına neden olabilir ve köpeğinizin tüm vücudunda ağrılı apselere ve sistemik enfeksiyonlara yol açabilir. Bu, özellikle kalıcı çene hasarı ve kalp hastalığı riskinde artış söz konusu olduğunda her zaman kötü bir haberdir. Bunların her ikisi de köpeklerimizdeki uzun süreli periodontal hastalıkla ilişkilendirilmiştir. Peki köpeklerimizin dişlerini nasıl temiz tutabiliriz? İşte bazı ipuçları!

Köpeğinizin Dişlerini Fırçalamak
Köpeğinizin dişlerini fırçalamak aptalca gelebilir, ancak plak oluşumunu önlemenin mükemmel bir yoludur. Ne kadar sık ​​olursa o kadar iyi olsa da, köpeğinizin dişlerini her gün fırçalamanıza gerek yoktur. Çoğu köpek ilk başta bu fikirden pek hoşlanmaz, ancak köpeğinizi, tırnaklarını kestiğiniz gibi dişlerini fırçalatmak için kolayca eğitebilirsiniz . Diş fırçalarken kullanabileceğiniz birkaç seçenek vardır. İlk olarak, köpekler için özel olarak yapılmış diş macunu almak isteyeceksiniz . Bunun nedeni, insanlar için diş macununun evcil hayvanlarımız için toksik maddeler içermesidir. Ayrıca, köpek diş macunu genellikle lezzetli bir tavuk veya fıstık ezmesi tadında gelir. İkincisi, bir köpek diş fırçası kullanabilirsiniz.veya parmak ucunuza uyan bir fırça. Veterinerinize neyin en iyi olduğunu sorun ve sizin ve köpeğinizin neyi tercih ettiğini görün.

Köpek Diş Mendilleri

Dişlerini fırçalayamayanlar veya sadece temizleme tekniklerini değiştirmek isteyenler için köpek diş mendilleri harika bir çözümdür. Diş mendilleri, plakların çıkarılmasına yardımcı olmak için köpeğinizin dişlerine sürtülmek üzere yapılmıştır. Diş fırçalarına benzer şekilde çalışırlar, ancak bir fırçanın yaptığı küçük köşelere ve çatlaklara giremezler. Yine de, evcil hayvanınızın dişlerini temizlemenin harika bir yoludur ve diş macunlu bir diş fırçasından daha kolay idare edilirler.

Köpek Diş Tedavileri

Köpekler ikramları sever ve köpekler için diş muameleleri , yavrularınızın diş sağlığını iyileştirmenin çok iyi bir yoludur. Bu ikramlar özellikle plak birikimini gidermek için yapılır ve genellikle nefesi tazeleyen ve köpeğinizin ağzını temizleyen bileşenler içerir. Genellikle köpeklerimiz tarafından diş fırçası veya diş mendilinden çok daha fazla takdir edilirler ve köpeğimizin ağzını temiz tutmak için harika bir iş çıkarırlar. Bu ikramlar çeşitli şekillerde, boyutlarda ve tatlarda gelir ve köpeğinizin sevdiği bir şey bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Köpek Çiğniyor
Yüzlerce farklı köpek çiğneme türü vardır , ancak hemen hemen hepsinin diş temizleme özellikleri vardır. Çiğneme eylemi, ne çiğnendiğine bakılmaksızın, aslında köpeğinizin ağız sağlığına fayda sağlar. Kemirme, köpeğinizin dişlerindeki plağı sıyırır ve etten yapılan birçok doğal çiğneme, diş sağlığını geliştirmeye yardımcı olan enzimler içerir. İnek kulakları , kabadayı çubukları ve tavuk dilimleri gibi çiğnemeler , köpeğinizi mutlu ve sağlıklı tutmanın harika bir yoludur. Kalori içermeyen bir şey arıyorsanız , işi yapan birçok uzun ömürlü kauçuk veya naylon köpek çiğneme oyuncakları da var.

Profesyonel Temizlik
Köpeğinizin ağız sağlığını sağlamanın belki de en iyi yolu, bir veteriner tarafından profesyonel bir temizliğe tabi tutulmasıdır. Veterineriniz, köpeğinizin dişleri için en iyisinin ne olduğunu bilir ve bulduğu sorunları çözebilir. Bahsettiğimiz diğer ipuçlarından çok daha pahalı olmasına rağmen, profesyonel bir diş temizliği, köpeğinizin diş hijyenini korumanın en iyi yoludur. Veteriner hekiminiz, en özverili köpek sahibi tarafından bile fark edilmeyebilecek sorunları önleme, bulma ve tedavi etme konusunda deneyimlidir. Köpeğinizin diş sağlığını geliştirmek için tercih ettiğiniz bir seçenek varsa, profesyonel bir muayene için veterinerinizi ziyaret etmenizi öneririz.