Mükemmel Kediyi Bulmak

YAŞAM TARZINIZA UYGUN EN İYİ KEDİ IRKLARI

Evinize bir kedi getirmeyi mi düşünüyorsunuz, ancak yaşam tarzınız için hangi kedi ırkının en iyisi olduğundan emin değil misiniz? Yeni başlayanlar için kedi ırkları, çocuklar için kedi ırkları veya köpek sahipleri için kedi ırkları arıyorsanız, bazılarının evinize sorunsuz bir şekilde uyması diğerlerinden daha olasıdır. Siz veya aileniz alerjiyle mücadele ediyorsanız, alerjisi olan kişiler için en iyi kedi ırkları kılavuzumuza da göz atabilirsiniz .

Aşağıdakiler için en iyi ırkların bir listesini hazırladık:

  • İlk Kez Kedi Sahipleri
  • Çocuklu Aileler
  • Köpek Sahipleri
  • Meşgul Profesyoneller

İLK KEZ KEDİ SAHİPLERİ İÇİN EN İYİ IRKLAR

İlk kez bir kedi almak heyecan verici. Muhtemelen yeni en iyi arkadaşınla sımsıkı sarılmayı ve işten sonra dostça miyavlamalarla karşılanmayı hayal ediyorsundur. Bazı kedilerin bu tür bir etkileşim sağlama olasılığı diğerlerinden daha fazladır, bu yüzden ilk kez kedi sahipleri için en iyi kedi ırklarından birkaçını burada bulabilirsiniz. 

American Short Hair Bu kediler az bakım gerektirir, sevecendir ve ortalamadan daha uzun bir ömre sahip 15 ila 20 yıllık bir ömre sahiptir. Bu özellikler, American Shorthair'i yeni başlayanlar için en iyi kedi ırklarından biri yapmak için birlikte çalışır.

 Tekir Kedi: Saf bir cins olmayan tekir kedilerini hemen her sokakta görmemiz mümkün. Yapılan birçok farklı araştırma sonucunda tekir kedilerinin orman kedilerinden türediği ortaya konmuştur. Anavatanları Anadolu olarak bilinen Tekirler ile ilgili bir görüş de Afrika Orman Kedileri'nden geldikleridir. Bir başka görüş ise Tekirlerin kökeninin Avrupa Vahşi kedilerine dayandığı yönündedir. Ortaya çıkış tarihi tam bilinmese de Tekir cinsi kedilerin birçok alt cinsi olduğu ortadadır. Bu nedenle birbirlerinden çok farklı fiziksel özellik ile karakter özelliğine sahiplerdir. Ülkemizde sokak kedileri olarak bilinen ve bol bulunan Tekir kediler, zorlu koşullara dayanıklılıkları, zekâları ve hayatta kalma çabalarıyla bilinirler.

Sphynx İlk kediniz için alışılmadık bir seçim istiyorsanız veya kedi tüyüne alerjiniz varsa, Sphynx'i düşünün. Tüysüzdürler, temizlenecek kedi tüyü olmayacağı için bir avantajdır ve dezavantajları vardır. Deri Bakımı gerektiren ve özellikle Kuru Cilt hastalıklarına yakalanma riski olan canlılardır ayrıca sevecendirler. Sphynx kedileri de 20 yıla kadar yaşar, bu nedenle tüysüz arkadaşınızla uzun süre arkadaşlıktan keyif alacaksınız.

ÇOCUKLU AİLELER İÇİN EN İYİ KEDİLER

İşte çocuklar için iyi olan cinslere örnekler - ancak hiçbir kedinin kulaklarının ve kuyruklarının çekilmesinden memnun olmayacağını unutmayın, bu nedenle çocuklara bir kediye nasıl düzgün davranılacağını ve ona nasıl saygı duyulacağını öğretmek önemlidir.

Bir Himalaya'yı sevmemek elde değil ve bu sevecen kedi sizi hemen sevecek. Uyumayı severler ve çocuklara değer verirler,  genellikle çocuklarla biraz oyun oynamaya hazırdırlar. 

Birman Bu cinsin idaresi diğerlerine göre daha kolaydır ve iyi niyetli bir çocuk tarafından istemeden dengesiz bir şekilde taşınmaktan daha bağışlayıcı olabilir. Sabırlı yapıları hem çocuklara hem de köpeklere uyum sağlamalarına yardımcı olur. 

KÖPEK SAHİPLERİ İÇİN EN İYİ KEDİLER

Köpek paketinize bir veya iki kedi eklemenin zamanı geldi mi? Köpek sahipleri için en iyi kedi ırklarının bu örnekleri, size karma bir evcil hayvan evine sorunsuz bir geçiş için iyi bir şans verir. 

Ragdoll Ragdoll kedileri büyük (9-12 kg'a kadar), oyuncu ve konuşkandır. Birçok sahip, Ragdoll'larının köpeklerle oynadığını ve daha sıcak tavır sergilediğini görebiliyoruz. 

Siyam Çok sesli bir kedi olan Siyam, hemen hemen her eve güzel bir şekilde uyar. Oyuncu ve sevecendirler ve birçoğunun insanlarla olduğu kadar köpeklerle de sevecen olmakta hiçbir sorunu yoktur. 

NOT: Köpeğinizin kedilerle uyumlu olduğundan emin olmak genellikle daha önemlidir. Bir köpek kedi saldırgansa, hangi cinsi aldığınıza aldırmayacaktır. Köpeğinizin bir kediyle dost olup olmayacağından emin değilseniz, veterinerinizden tavsiye isteyin.

ÇALIŞAN PROFESYONELLER İÇİN EN İYİ KEDİLER

Bütün gün evde değilseniz, kediler köpeklerden çok daha üstün bir seçimdir, ancak tüm kediler çok fazla yalnız bırakılmaya uygun değildir. İşte saatlerce çalışan insanlar için tüm doğru kutuları işaretleyen birkaç tanesi.

Maine Coon Snuggler ve bağımsızlığın mükemmel karışımı genellikle Maine Coon'da bulunur. Siz işteyken yalnız vakit geçirmekten son derece memnun olacaklar ve günün sonunda insanlarıyla kanepede biraz zaman geçirmenin tadını çıkaracaklar.

Persian (İran Kedisi) Uyumayı seven sevmenin  tadını çıkarabileceğiniz bir yer ve etrafta dolaşmak için fazla zahmet çekmeyen üşengeç bir kedidir :) genellikle bu tembel - ama güzel - tür sizi mutlu etmek için yeterlidir. 

Norveç Orman Kedisi Daha büyük bir kedi fikrini seviyorsanız, bu cinsi düşünün. Ağırlıkları 10 ila 20 kg arasındadır. Bağımsız yapıları, onları uzun saatler çalışan profesyoneller için ideal kılar.

SOKAK KEDİLERİNİ UNUTMA!

Her kategoriye kolayca sığabilecek bir kedi türü sokak kedisidir. Ülke çapındaki barınak ve sokaklarda, hayal edebileceğiniz her tür kişiliğe sahip güzel hayvanlara sahiptir. Evlat edindiğiniz zaman her türlü ortama uyum sağlayabilen canlılardır.Ayrıca Sokak kedileri Cins kedilere göre bağışıklığı daha güçlü hastalıklara karşı koyabilme gücüne sahip canlılardır. 

Kedinizin en iyi arkadaşını bulmanın bir başka eğlenceli yolu da bölgenizde kedi sahiplendirme grupları olup olmadığını kontrol etmektir.Edremit bölgesinde İnstagram grubu olarak adin_i_sen_koy  grubu ile irtibata geçerek sokak canlılarını sahiplenebilirsiniz. 

İster kedinizi bir yetiştiriciden alın, ister evlat edinerek bir hayat kurtarın, ailenize bir kedi getirmenin, kedinin yaşamı için yaptığınız bir taahhüt olduğunu unutmayın. Bu yüzden, gördüğünüz ilk sevimli kediyi eve getirmek yerine akıllıca seçim yapmak çok önemlidir. 

İdeal kediyi bulduğunuzda, Edremit Veteriner Kliniği, onu sağlıklı tutmanıza yardımcı olmak için burada. İlk ziyaret için randevu alın, kedinizi uzun ve mutlu bir yaşam yolculuğuna çıkaralım.