Mikro Cip Uygulaması ve Gereklilikleri

Mikro Cip Uygulama

  • Küçük ve sevimli dostunuz ailenizin önemli bir üyesidir. Her yıl birçok evcil dostumuz oyun oynarken kaybolmakta veya çalınmaktadır. Küçük dostlarımızın kaybolmasını ve çalınmasını önlemek için en gelişmiş kimliklendirme sistemi olan mikroçipi düşünmelisiniz.Yurt dışı çıkışlarda kan testi ile beraber zorunlu uygulamadır.Mikrooçip uygulaması 2021 yılından itibaren 2022 yılı Aralık ayına kadar resmi olarak zorunlu hale getirilmiştir.Bu nedenle Yeni karne ve mikroçip zorunluluğu vardır.

  • Mikroçip uygulaması kedinizin ve köpeğinizin kimlik numarasının benzersizliğini garanti altına alacaktır.Mikroçip 15 haneden oluşan ve karnesiyle beraber bakanlık sistemi üzerinden sizin üzerinize kayıt yapılmaktadır.

  • Mikroçip boyut olarak pirinç tanesi büyüklüğünde ve içerisinde dünyada bir örneği daha olmayan bir numara barındıran minik elektronik cihazlardır. Vücuda %100 uyumlu biyo-cam diye adlandırılan bir madde ile kaplanmıştır ve vücuda yerleştirildikten kısa bir süre sonra deri altı bağ dokusu ile kaplanarak hissedilemez bir duruma gelmektedir. Mikroçipler deri altı enjeksiyon yöntemi ile takılır uygulama sırasında herhangi bir sakinleştirici v.s kullanılmaz, yerleştirme işlemi 10-15 sn kadar sürer ve takılan mikroçipin numarası merkezi veri tabanına kedi ve köpek sahibinin bilgileri girilerek HBS sisteminde PETVET veritabanında internet ortamına kaydedilir.

  • 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun 4,6,17 ve Uygulama Yönetmeliğinin 7,10,21.Maddeleri uyarınca belediyelere verilen hayvanları kayıt altına alma görevi ve aynı yönetmeliğin 12. maddesi uyarınca Hayvan sahiplerine hayvanlarını kaydettirme yükümlülüğü getirilmiştir.Buna göre pet hayvanları mikroçip uygulamasına tabii tutulmaktadır.Son gün 31.12.2022 tarihidir. aksi halde cezai işlemlere maruz kalabilirsiniz.