Köpeklerde Ateş Belirtileri

KÖPEĞİNİZİN ATEŞİ VARSA NASIL ANLAŞILIR?

Köpekler ateşlenebilir mi? Evet ateşlenme yapabilirler. Köpeğinizin vücut sıcaklığının biraz altında olduğunu veya alışılmadık davrandığını fark ederseniz, köpeğinizin hasta olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Köpekler birkaç nedenden dolayı ateşlenebilirler. Genellikle bir tür enfeksiyonla savaşırlar veya yuttukları veya temas ettikleri bir şeye kötü tepki verirler. Belirtileri ve semptomları bilmek ve köpeğinizin ateşini nasıl kontrol edeceğinizi bilmek, çok ciddi bir şeyin olmadığından emin olmak için çok önemlidir. Köpeğiniz hasta olduğunu söylemek için konuşamaz ama size kesinlikle gösterebilir. Köpeğinizin ateşi olduğundan şüpheleniyorsanız veya bir şeylerin doğru olmadığını biliyor olsanız da, sağlıklı bir iyileşme için hızlı teşhis ve veterinerinize başvurmanız önemlidir.

KÖPEK ATEŞİ BELİRTİLERİ

Köpeğinizde kendini iyi hissetmediğini gösteren olağandışı davranışlar fark ederseniz, ateşi olabilir. Köpeğinizin ateşi olabileceği konusunda sizi uyarabilecek birkaç işaret vardır. Bu belirtiler aniden veya zamanla ortaya çıkabilir.

 • Camsı veya kırmızı gözler
 • Sıcak, kuru burun veya sıcak kulaklar
 • Burun akması
 • Öksürme
 • Titreme veya nefes nefese
 • Enerjide azalma veya yetersizlik
 • İştah kaybı
 • Kusma

Bu köpek ateşi semptomlarından herhangi birini fark ederseniz, ateşini kontrol etmek ve veterinerinizi aramak isteyeceksiniz.

KÖPEĞİNİZİN SICAKLIĞINI NASIL KONTROL EDEBİLİRSİNİZ?

Bir köpek için normal bir sıcaklık 38-39.5 derecenin arası normal kabul edilir. Köpeğinizin sıcaklığı 39.4 derece veya daha yüksekse, zavallı yavrunuzun ateşi vardır. Ateşi 39.4 derece veya daha yüksekse, bu kadar yüksek sıcaklıklar ölümcül olabileceğinden, köpeğinizi mümkün olan en kısa sürede veterinere veya bir hayvan acil servisine götürmeniz önemlidir. Köpeğinizin ateşinin ve hastalığının hızlı teşhisi, onu herhangi bir tehlikeli yüksek sıcaklıktan önce ve hızlı bir şekilde tedavi ettirmek için çok önemlidir.

Köpeğinizin sıcaklığını kontrol etmek için evcil hayvanlar için özel olarak yapılmış bir dijital termometre kullanabilirsiniz. Rektal ve kulak termometreleri mevcuttur. Rektal termometreler en doğru ölçüm olsa da en rahatları değildir, bu nedenle evcil hayvanlar için özel olarak üretilmiş kaliteli bir dijital kulak termometresi kullanmakta bir sakınca yoktur.  Bir evcil hayvanınızda köpeğinizin semptomlarından herhangi biri hakkında endişeleniyorsanız, veterinerinizi arayın veya kliniğe getirin.

KÖPEĞİNİZİN ATEŞİ VARSA NE YAPMALISINIZ?

Köpeğinizin ateşi olduğunu biliyorsanız veya olabileceğinden şüpheleniyorsanız, yapmanız gereken ilk şey, ateşin kaynağını tespit edip edemediğinizi hızlıca görmektir. Yediği zehirli bir şeyle veya bir ısırığa veya enfeksiyonlara tepkiyle ilgiliyse, hızlı teşhis ve tedavi şarttır. Köpeklerde ateş aşağıdakilerden kaynaklanabilir:

 • Enfekte olan bir ısırık veya kesim
 • Enfekte bir diş
 • Böbrek veya akciğer enfeksiyonları
 • İdrar yolu enfeksiyonu (İYE)
 • Bakteriyel veya viral bir hastalık
 • Aşağıdakiler dahil zehirli maddelerin yutulması: zehirli bitkiler, antifriz, insan ilaçları veya gıda

Yine, ateşe neyin neden olduğuna dair hızlı bir teşhis, köpeğinizin iyileşmesi için ihtiyaç duyduğu hızlı ve doğru tedaviyi almasına yardımcı olabilir. Ateşe neyin sebep olduğundan emin değilseniz, veterineriniz köpeğinizin semptomlarını teşhis etmek için bazı testler yapacaktır. Köpeğiniz yakın zamanda aşı olmuşsa, ateşinin düşmesinin normal olduğunu unutmamak önemlidir.

KÖPEK ATEŞİ TEDAVİSİ

Köpeğinizin ateşi olduğunu ve 39.4 ve üzeri derecede olduğunu biliyorsanız, evde ateşini düşürmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Ateşini düşürmeye yardımcı olmak için patilerine ve kulaklarına ıslak havlu sarmayı deneyebilirsiniz. Susuz kalmaması da önemlidir, bu yüzden mümkünse ona birkaç bardak su içirmeye çalışın. Onu yakından izlediğinizden emin olun ve ateşi yükselmeye devam ederse veya düşmezse, kontrol için getirilmesi gerekir. İnsan ilaçları zararlı olabileceğinden, köpeğinize herhangi bir tür insan ilacı VERMEYİN.

Köpeğinizin ateşini evde düşürmeyi deneyebilirsiniz, ancak yine de veterinerinizi arayıp semptomlarını bildirmesi iyi bir fikirdir ve köpeğinizin eve getirilmesine gerek kalmadığından emin olun. Köpeğiyle ilgili bazı soruları yanıtlamaya hazır olun. mevcut semptomlar ve ateşinin olası nedenlerini belirlemek için son günün bir hesabı.

Evcil hayvanınızla ilgili bir sorunuz varsa veya sağlığıyla ilgili endişeleriniz varsa, bizi arayın, bir sonraki adımda ne yapacağınıza karar vermenize yardımcı olalım.