Köpeğinizin Ve Kedinizin Birlikte Geçinmesine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?


Hepimiz köpekler ve kedilerin anlaşamama hakkındaki hikayesini duyduk. Her dilde ne kadar kavga ettiklerine ya da nasıl birlikte yaşayamadıklarına dair ifadeler var görüyoruz. Ancak doğru hazırlık ve tutumla, köpekler ve kediler birlikte arkadaş olarak yaşayabilirler!

Bir yerlerde bunun olmayacağını kafamıza soktuk, ama durum hiç de öyle değil. Köpekler ve kediler, düzgün bir şekilde sosyalleşirlerse ve birbirlerini tamamlayan kişiliklere sahiplerse arkadaş olabilirler ve hatta güçlü bağlar oluşturabilirler. Bunlar yerindeyse, gereken tek şey zaman. Köpekler ve kedilerin farklı olduğunu ve farklı ihtiyaçları/doğal davranışları olduğunu unutmayın, ancak bu adımları izlerseniz aynı çatı altında bir arada yaşayabilirler.

Köpeğinizin Ve Kedinizin Birbirinden Hoşlanmasını Nasıl Sağlayabilirsiniz?

Köpekler ve kediler, sadece oda arkadaşı olmaktan daha fazlası olmak için bağ kurabilirler. Tüylü arkadaşlarınız arasındaki bağı teşvik etmek için doğru adımlar atılırsa, uzun süreli dostluklar kurabilirler:

Güvenli Tanıtımlar

İlk izlenimler her şeydir! Köpekler ve kediler hem karmaşık hayvanlardır hem de endişelenebilirler. Bir köpek ve kedi ilk kez birbirleriyle tanıştırıldığında, durum endişeliyse, hayvanlar bu endişe ve huzursuzluk duygularıyla birbirlerini ilişkilendireceklerdir. Bu endişeli duygular daha da fazla zaman ve sabırla tersine çevrilebilirken, bağ kurmayı çok daha zor hale getirir. 

Bu ipuçları başarı şansınızı en üst düzeye çıkarabilir: 

İlk buluşma için doğru yeri seçin: Eğer hayvanınız zamanının çoğunu/tamamını oturma odası gibi tek bir mekanda geçiriyorsa, mekanda yeni bir hayvanla bölgesel davranabilir. Nötr bir alanda başlayın.

İlk Önce Onları ayrı tutun : Birkaç gün boyunca, hayvanlarınızın hangisinin serbest ve hangisinin kapalı alanda olması gerektiğini ikisinin arasında sırayla geçmesine izin verin. Bu şekilde her evcil hayvanın evin etrafındaki diğerinin kokusunu kontrol etmek için yeterli zamanı olur.

Yüz yüze tanıtımlar yapın: Her iki evcil hayvanın da aynı odada olmasına izin verin, ancak köpeği iyi bir tasma üzerinde tutun. Kediniz sakinleşene ve köpeği görmezden gelene kadar bu tür bir etkileşime devam edin.

Dikkatli ilerleyin: Evcil hayvanlar, tasmalı ziyaretler sırasında tutarlı bir şekilde anlaştıktan sonra, bir sonraki adıma hazırdırlar. Köpeğin tasmasını çıkarın ve hayvanların birbirlerini daha iyi tanımasına izin verin - ancak birbirleriyle tamamen rahat olduklarından emin olana kadar onları yalnız bırakmayın.

Kedinizi yeni bir köpekle tanıştırmak haftalar hatta aylar alabilir, bu yüzden sabırlı olun! Ayrıca, hayvan ne kadar genç olursa, birbirlerine güvenmeleri ve bir bağ oluşturmaları o kadar kolay ve hızlı olur. 

Itaat Eğitimi

Köpeğiniz iyi ama biraz... kabadayıysa, itaat eğitimi iyi bir fikir olabilir. Pek çok köpeğin güçlü bir kovalama içgüdüsü vardır ve bu, kedileri endişelendirir - özellikle de bunun bir oyun olduğunu bilmiyorlarsa. Bu, kedinizin istenmeyen pençeleri ve bunun sonucunda da yaralı bir köpeği  savunmaya geçmesine neden olabilir. Köpeğinizi eğitmek için gereken adımları atmak, evcil hayvanlarınızın nasıl geçindiği konusunda büyük bir fark yaratabilir.  

Oyun Süresini Tanıma

Bir evcil hayvan sahibinin yapabileceği en büyük hatalardan biri, bir hayvan oynamaya hazır olduğunda diğerinin de hazır olduğunu varsaymaktır. Kediler ve köpeklerle arkadaşlığın ve sosyalleşmenin gerçekleşmesi için oyun oynamak çok önemlidir, ancak her iki hayvanın da katılmaya istekli olması gerekir. İlk birkaç haftada hem kedinin hem de köpeğin nasıl oynadığını izleyin. Birinin havasında olmadığını hissettiğinizde, onları dikkatlice ayırın. Sonunda aynı fikirde olacaklar, ancak bazen bir köpek bir kediden daha arkadaş canlısı olabilir ya da tam tersi. Bu, özellikle bir hayvan çok gençken diğeri çok daha büyük ve daha yaşlı olduğunda geçerlidir.

Hangi Irklar En Çok Birlikte Geçer?

Öncelikle, hangi köpek ve kedi ırklarının iyi geçinebileceğini bilmek önemlidir. Doğru tanıtımlar uzun bir yol kat eder, ancak bazı köpek ırkı grupları, genellikle kedilerle nasıl anlaştıklarını etkileyen içgüdüsel davranışlara sahip olabilir. 

Örneğin, çoğu teriyer tarihsel olarak avlanmak için yetiştirildi ve tazıların genellikle doğal bir kovalama içgüdüsü vardır. Bunu akılda tutarak, koşan bir kedi bu yırtıcı dürtüleri tetikleyebilir. Öte yandan, kediler, bir çoban köpeğinin diğer hayvanları veya insanlara saldırma arzusunu takdir etmeyebilir. Bu nedenle, düşük enerjili veya uyumlu kişiliklere sahip oldukları bilinen köpek ırkı grupları, genellikle en iyi şekilde kedilerle anlaşırlar. Ama unutmamalısınız ki, bu köpek ırkları gruplarının kişilikleri birer genellemedir - bir çok ırktan harika tüylü kardeşler olabilir! 

Golden Retriever

 Golden Retriever'ların nazik oldukları bilinmektedir ve kediler için en iyi köpeklerden biridir. Unutmayın, av köpeği ırkları, kedinizin peşine çok erken düşmemek için eğitilmelidir. Bunu bir kez düşürdüklerinde, bir Golden Retriever ve kedinin harika bir dost olması muhtemeldir.

Labrador Retriever

Labradorlar sadece büyük tatlılardır. Yeni çocukları, yeni evcil hayvanları ve hemen hemen her şeyi severler. Labradorların kıskanç olduğu bilinmemektedir ve neredeyse her zaman alanlarını bir kediyle paylaşmaya isteklidir. 

Beagle'lar

 Beagle'lar, belki de sürüler halinde avlanmak üzere yetiştirildikleri ve kedileri grubun bir üyesi olarak gördükleri için kedilerin arkadaşlığından hoşlanıyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, sadece bir beagle'a bağlı kalmalısınız, çünkü bir "sürü zihniyeti" kazanabilirler ve bir grup ortamında kedi üzerinde takım kurma olasılıkları daha yüksektir. 


Köpeğim Ve Kedim Anlaşamıyorsa Ne Yapmalıyım?

Tıpkı insan ilişkilerinde olduğu gibi, aşinalık başarının anahtarıdır. Kedilerin etrafında büyütülmemiş köpekler genellikle onları av olarak görür. Aynı şekilde, köpeklere aşina olmayan kediler de normalde onlardan korkar. Bu, evcil hayvanlarınız için en iyi şansın, 4 aylıktan önce birbirleriyle sosyalleşmelerini sağlamak olduğu anlamına gelir. Köpeğinizle kedinizin anlaşamadığını görürseniz, köpek muhtemelen kediyi tehdit ediyordur. Daha önce de söylediğimiz gibi, iyi bir tanıtım ve eğitim buna karşı koyabilir. İyi, kademeli tanıtımlarla pek çok sorun önlenebilir. Bir sorun varsa ve anlaşamıyorlarsa, giriş sürecindeki adımlar üzerinde çalıştığınız zamanlar dışında, köpeğinizi ve kedinizi ayrı tutun. 

Kedinizin tehlikede olması veya evin belirli bir bölümüne gitmekten çok korkması doğru değildir. Benzer şekilde, bir köpek kediyi aramak için sürekli tetikte olmamalıdır.


Gerçekten anlaşamıyorlarsa, daha farklı seçenekler var. Bu durumlar, resmi yeniden giriş programlarının yanı sıra her iki evcil hayvana da kendi başlarına güvenli ev zamanı verilmesini gerektirir.daha fazla bilgi için Edremit Veteriner kliniği ile irtibata geçebilirsiniz.